دیگران

اطلاعات ویکی‌پدیا چگونه تولید می‌شود؟

امروزه بیشتر مردم جهان به نوعی با ویکی پدیا آشنا بوده و از آن استفاده می کنند. اگرچه این دانشنامه از نظر مطالعات آکادمیکی معتبر نبوده و هر کسی می تواند اطلاعات آن را تغییر دهد اما همچنان از آن به عنوان یک منبع اصلی اطلاعات مردم عادی یاد می شود.

دنیای شگفت انگیز ویکی پدیا را دیگر نمی توان دنیایی مرموز و ناشناخته محسوب کرد زیرا به تازگی تیمی از پژوهشگران در پی مطالعات ۱۰ ساله خود روی این دایره المعارف آزاد و آنلاین، موفق به بررسی جوانب مختلف ویکی پدیا شدند.

در این مطالعات سورین آدام متی (Sorin Adam Matei)، استاد دانشگاه دانشکده ارتباطات بری بران دانشگاه دانشگاه پردو، و بریان بریت (Brian Britt)، استاد دانشگاه روزنامه نگاری و ارتباطات جمعی دانشگاه ایالتی داکوتای جنوبی و فارغ التحصیل دانشگاه پوردو، به دنبال تعریف دقیق نحوه تولید محتوا و شناسائی افرادی بودند که محتوای زیادی را در ویکی پدیا ارائه می کردند. اعضای این تیم پژوهشی برای یک دوره زمانی ده ساله بین سال های ۲۰۰۱ تا ۲۰۱۰ به تمامی ویرایش ها و مقالات و مطالب ارائه شده در ویکی پدیا دسترسی داشتند.

سورین آدام متی در این رابطه گفت: «ما در مطالعات خود دریافتیم که روند رهبری مشخصی در این دانشنامه وجود دارد که به صورت یک چرخه مشاهده می شود. این چرخه توسط گروهی از افراد تشکیل می شود که محتوای ویکی پدیا را با تلاش بسیار و ساعت ها کار تولید می کنند.  این دستور کار توسط افراد فوق شکل گرفته است و آن ها با انگیزه های مختلفی مانند حس ماموریت، وابستگی به جنبش های سیاسی یا مذهبی، هدایت شده و به تولید محتوا می پردازند.»

به گفته این پژوهشگران، یک درصد از نویسندگان فعال در ویکی پدیا، بیش از ۸۰ درصد از ویرایش ها و افزودن مطالب جدید را انجام می دهند. از سوی دیگر مطالعه این نسبت مشارکت نشان می دهد که افراد فوق و نویسندگان و ویرایشگران ویکی پدیا به طور متناوب در دوره های زمانی جای خود را با دیگران تعویض می کنند.

در حقیقت این مشارکت مانند مسابقات دوچرخه سواری تور دو فرانس یا دو میدانی با مشارکت افراد مختلفی است زیرا در یک بازه زمانی، گروه خاصی این پرچمداری را بر عهده گرفته و سپس جای خود را با گروه دیگری تعویض می کنند.

بر اساس این مطالعات، احساس ارائه اطلاعات در سطح جهانی و این ایده که آن ها در حال شکل دادن اطلاعات جهانی هستند به این نویسندگان احساس خوشایند و مثبتی داده و انگیزه مهمی برای آن ها محسوب می شود. این پژوهشگران نتایج مطالعات خود را در قالب یک کتاب به رشته تحریر در اورده اند و بر اساس آن به این نتیجه رسیده اند که نوع مشارکت و همکاری نویسندگان ویکی پدیا، مانند هیچ یک از سازمان های دیگر بشری نیست. ویکی پدیا بر اساس یک روند تکاملی کاملا واضح از یک تشکیلات نوپا به یک مجموعه بزرگ تبدیل شده و  در نهایت امروزه از آن به عنوان یکی از مراکز اصلی اطلاعاتی مردم جهان یاد می شود.

ترجمه: احسان محمدحسینی

منبع: phys.org

بازنشر از: سیناپرس

2 دیدگاه در ”اطلاعات ویکی‌پدیا چگونه تولید می‌شود؟

 1. Hey webmaster
  When you write some blogs and share with us,that is a hard work for you but share makes you happly right?
  yes I am a blogger too,and I wanna share with you my method to make some extra cash,not too much
  maybe $100 a day,but when you keep up the work,the cash will come in much and more.more info you can checkout my blog.
  http://bit.ly/makemoneymethod2018
  good luck and cheers!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *